A 43. Kárpát-medencei Középiskolás Irodalmi Pályázatot 2020 januárjában hirdette meg az Írók Alapítványa, hagyományosan az Írók Szakszervezete, a Sárvári Tinódi Gimnázium és Sárvár Város Önkormányzata közreműködésével a magyar tannyelvű középiskolák diákjai számára. A pályázatra 230 pályázó küldte el írásait vers-, próza- és tanulmány kategóriában. A beérkezett pályaművek alapján a zsűri idén is kiválasztotta a 45 legjobb pályázót, akik az előzetes tervek szerint a 2020. április 14-től április 17-ig tartó sárvári irodalmi tábor meghívottjai lettek volna, ahol szokás szerint sor került volna a közös műhelymunkára, majd azt követően a pályázat díjkiosztó gálaünnepségére.
Sajnos, ezt az elképzelést idén keresztülhúzta a 2020 márciusa folyamán felerősödött COVID19 járvány és az ennek nyomán kihirdetett járványügyi szabályozás, amely értelmében nem volt mód több napos, bentlakásos tábor szervezésére. A nyár folyamán, amikor a pándémia visszahúzódása lehetővé tette volna az irodalmi tábor megtartását, a rendezvény hagyományos helyszínén, a neves fürdővárosban, Sárváron nem lehetett szállodai férőhelyet kapni. 2020 szeptembere óta a járvány második hulláma következtében ismét lehetetlenné vált az irodalmi tábor megszervezése.
Ezért döntött úgy a zsűri, hogy bár idén a közös műhelymunka kényszerűen elmaradt, az előzsűrizés során kiválasztott, legjobb pályázatok alapján megállapítja a 2020. évi díjazottak rangsorát. A rendezők az arany-, ezüst, bronz oklevelet kapott illetve dicséretben részesült pályaműveket színművészek előadásában videóra veszik, és az Írók Alapítványa, valamint a Sárvári Tinódi Gimnázium honlapján a díjazottak listájával együtt közzéteszik. A meghívottak írásait promóciós és információs célt szolgáló, belső terjesztésű vers-, próza és tanulmányfüzetbe foglalva, az emléklappal, oklevelekkel, szerény tiszteletdíjakkal együtt juttatják el az érintett pályázókhoz.
2020-ban az előzsűri és a zsűri tagjai voltak: dr. Bertha Zoltán József Attila-díjas irodalomtörténész, egyetemi tanár, dr. Gere Zsolt irodalomtörténész, egyetemi adjunktus, Jámborné Balog Tünde József Attila-díjas prózaíró, Kemény István József Attila- és Márai Sándor-díjas költő, író, Kontra Ferenc József Attila- és Márai Sándor-díjas író, szerkesztő, Mezey Katalin Kossuth-díjas költő, író, zsűri elnök, Papp Márió költő, műfordító, szerkesztő és dr. Vörös István József Attila-díjas költő, műfordító, egyetemi oktató.
Budapest, 2020. december 12.
A rendezők és a zsűri nevében: Mezey Katalin sk. az Írók Alapítványa képviselője
Támogatóink: Nemzeti Kulturális Alap, Nemzeti Együttműködési Alap, Budapest IX. Ferencváros Önkormányzata
VERS KATEGÓRIA
Arany oklevél:
- Bánfalvi Samu, Budapest,
- Endrey-Nagy Ágoston, Zámoly,
- Horváth Florencia Dorina (Celldömölk)
Ezüst oklevél:
- Beke Sára, Piliscsaba,
- Király Csenge Katica, Budapest,
- Kovács Boglárka, Gyömrő
Bronz oklevél:
- Bíró Sára Gyopár, Marossárpatak (Románia),
- Nagy Zalán, Marosvásárhely, (Románia),
- Németh Eszter, Tatabánya,
- Németh Tünde Krisztina, Győr,
- Szabó Réka Dorottya, Szabadka (Szerbia)
Dicséretben részesült:
- Csóka Zsófia, Nádszeg (Szlovákia),
- Farkas Eszter, Marosvásárhely (Románia),
- Kovács Tamara, Budapest,
- Kramarik Milán, Paks,
- Leskó Abigél, Szekszárd,
- Máthé Gyopár Bíborka, Székelyudvarhely (Románia),
- Miklósi Hunor, Szamosújvár (Románia),
- Molnár Sándor Gergő, Sárvár
PRÓZA KATEGÓRIA
Arany oklevél:
- Bánfalvi Samu, Budapest,
- Verestóy Brigitta, Győr
Ezüst oklevél:
- Buna Blanka-Boróka, Székelytamásfalva (Románia),
- Kőhegyi András, Pannonhalma
Bronz oklevél:
- Kedves Lilla, Miskolc,
- Rapcsák Barnabás Ágoston, Hódmezővásárhely,
- Bazsó Brigitta, Eszteregnye
Dicséret részesült:
- Kovács Hanga, Várpalota,
- Kiss Gergely, Kiskunhalas,
- Gerencsér Anna, Budapest
TANULMÁNY KATEGÓRIA
Arany oklevél:
- Horváth Florencia Dorina, Celldömölk